Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Nyelv

Hungarian hu
English en

Veszélyes-e a kollagén? Amit tudnod kell a kollagén fogyasztásáról, mellékhatásairól.

A kollagén az utóbbi években az egyik legnépszerűbb és legnagyobb körben használt étrend-kiegészítő lett. A bőr feszességét, az ízületek egészségét és a haj-köröm állapotát támogató hatásai miatt rengetegen fogyasztják napi szinten. De vajon hosszútávú fogyasztása teljesen ártalmatlan? Léteznek a kollagén fogyasztásnak veszélyei?Lehetnek a kollagén bevitelnek mellékhatásai? És mi a helyzet a kollagén fogyasztással megváltozott élethelyzetekben például terhesség vagy szoptatás esetében? Ebben a cikkben részletesen körbejárjuk ezeket a kérdéseket.

Mi az a kollagén és miért érdemes fogyasztani?

A kollagén egy természetes fehérje, amely a testünkben nagy mennyiségben van jelen. Mivel a test kötőszöveteit alkotja, ezért leginkább a bőrben, ínakban, csontokban, porcokban található meg és kulcsfontosságú szerepet játszik ezek szerkezetében és rugalmasságának megőrzésében. Az emberi szervezetben a kollagén természetes módon képződik kielégítő fehérje-, és C-vitamin ellátottság mellett, azonban az életkor előrehaladtával a kollagéntermelés csökken, ami bőröregedéshez, ízületi problémákhoz, hajhulláshoz vezethet.

Éppen ezért sokan döntenek úgy, hogy kollagén tartalmú étrend-kiegészítőt alkalmaznak – por, kapszula vagy ital formájában – annak érdekében, hogy pótolják a hiányt vagy megelőzzék az öregedéssel járó hatásokat.

Kollagén veszélyei – van okunk az aggodalomra?

A legtöbb kutatás alapján a kollagén tartalmú étrend-kiegészítők alkalmazása biztonságos, ha azt megfelelő minőségű termék formájában, a gyártó által javasolt dózisban és az előírt módon szedjük. Ugyanakkor fogyasztásuk nem mindenki számára lehet ideális, mint minden étrend-kiegészítő esetében használatuk előtt érdemes szakemberhez fordulni.

  1. Allergiás reakciók

A kollagén különböző forrásokból származhat: leggyakoribb a marha-, sertés- vagy halkollagén. A hal eredetű kollagén gyakrabban okoz allergiás reakciót, különösen azoknál, akik tengeri herkentyűkre, halakra érzékenyek. Ezért a halkollagén alapú termékeket körültekintően alkalmazzuk, ismert allergia esetén válasszuk a marhából vagy sertésből előállított termékeket.

  1. Szennyeződések és minőségbeli különbségek

A legnagyobb veszély nem a kollagénben, hanem a rossz minőségű, nem bevizsgált termékekben rejtőzhet. Ezek tartalmazhatnak nehézfémeket, antibiotikum-maradványokat vagy más szennyező anyagokat, amelyeknek a hosszú távú fogyasztása káros lehet. Új étrend-kiegészítő alkalmazása előtt mindig győződjünk meg róla, hogy biztonságos és bevizsgált forrásból származik a készítmény, így ezek a problémák jobban kiküszöbölhetőek.

  1. Emésztési problémák

Egyes embereknél a kollagén mellékhatásai közé tartozhatnak enyhébb emésztési zavarok: puffadás, székrekedés vagy gyomorégés. Ezek általában ritkák és dóziscsökkentéssel vagy másik típusú kollagén választásával elkerülhetők. Illetve fontos megjegyezni, hogy ezeket az emésztési problémákat nem feltétlenül maga a kollagén, hanem a termékekben alkalmazott különböző édesítőszerek vagy adalékanyagok is okozhatják. Célszerű a minél kevesebb és természetes összetevőt tartalmazó, esetleg ízesítetlen készítményeket előnyben részesíteni.

  1. Túlzott fehérjebevitel

A kollagén egy fehérje, melynek túlzott mennyiségben (>2,5g/testtömegkg) történő hosszú távú fogyasztása terhelheti a veséket, főként ismert vesebetegség vagy csökkent vesefunkció esetén. Ez elsősorban azok számára jelenthet problémát, akik más étrendi forrásokból is sok fehérjét visznek be (pl. sportolók, testépítők). Bár egészséges veseműködés mellett ez ritkán probléma, érdemes odafigyelni a teljes napi fehérjebevitelre.

Kollagén mellékhatásai – mit tapasztalhatunk?

A legtöbb ember semmi mellékhatást nem tapasztal, de az alábbi tünetek előfordulhatnak:

  • Gyomorpanaszok (puffadás, hasfájás stb.)
  • Fémes íz a szájban (főleg halkollagén esetén)
  • Bőrkiütés (ritka)
  • Allergiás reakció (pl. viszketés, nehézlégzés – sürgős orvosi ellátást igényel!)

Fontos kiemelni, hogy a kollagén mellékhatásai főként azegyéni érzékenységtől, valamint a kollagén forrásától függenek. Ha valaki bármilyen szokatlan tünetet tapasztal, érdemes abbahagyni a kollagén szedését és orvoshoz fordulni.

Kollagén terhesség alatt – szedhető-e?

A kollagén terhesség alatt történő alkalmazásáról nincs elegendő, kifejezetten terhes nőkre irányuló klinikai vizsgálat. Mivel a kollagén természetes fehérje, a legtöbb szakember nem tartja különösebben kockázatosnak a terhesség során a kiegészítőkből való fogyasztását, de terhesség során is egy kiegyensúlyozott és változatos étrend követése az elsődleges iránya. Mindenképpen konzultáljunk orvossal vagy dietetikussal az ilyen termékek alkalmazása előtt is.

Mire érdemes figyelni?

  • Válasszunk tiszta, adalékmentes, bevizsgált kollagént.
  • Kerüljük azokat a termékeket, amelyek hozzáadott vitaminokat, gyógynövényeket vagy mesterséges anyagokat tartalmaznak, mert ezek akár befolyásolhatják a magzat fejlődését.
  • A halkollagént sokszor ajánlják, hiszen ez a legjobban hasznosuló forma – de fogyasztása mindenképpen megfontolandó, allergia esetén semmiképp sem javasolt.

Kollagén szoptatás alatt – biztonságos?

A kollagén szoptatás alatt történő szedése szintén gyakori kérdés. Az anyatej termelődése nagyban függ a szervezet fehérje- és folyadékellátottságától, így a kollagén (mint fehérjeforrás) akár még támogathatja is ezt a folyamatot. Azonban fontos kiemelni, hogy mind ahogy a terhesség esetében, a szoptatás során is egy kiegyensúlyozott és változatos étrenddel javasolt biztosítani a szükséges napi fehérje és kollagén mennyiséget.

Szoptatás esetén megfontolandó:

  • Nem minden kollagén készítmény alkalmas szoptató anyák számára, ezért mindig vizsgáljuk meg a termék összetevőit.
  • A kollagén mellékhatásai a csecsemőre közvetetten hatással lehetnek, ha a szervezet nem jól reagál a kiegészítőre.
  • Gondold végig milyen étrend-kiegészítőket alkalmazol már. A kollagén kiegészítés nem tartozik elsősorban a szoptatás alatt javasolt étrend-kiegészítők közé.
  • A legfontosabb, hogy csak orvosi konzultáció után kezd el a szedését a szoptatási időszakban!

Mire figyeljünk kollagén vásárlásakor?

Minden étrend-kiegészítő vásárlása esetén körültekintőnek kell lennünk, forduljunk dietetikushoz új készítmény alkalmazás esetén.

  • Olvassuk el az összetevő listát: kerüljük a mesterséges adalékot, ízfokozót, színezéket.
  • Válasszunk olyan terméket, amely be van vizsgálva és lehetőleg tanúsítvánnyal ellátott.
  • Megbízható forrásból/gyártótól szerezzük be a készítményeket.
  • Tájékozódjunk az étrend-kiegészítő hatásaival kapcsolatban és arról, hogy megfelelő-e számunkra.
  • Mérlegeljük, hogy valóban van-e szükségünk, az adott étrend-kiegészítőre, ebben pedig kérjük szakember véleményét.

Összefoglalás: veszélyes-e a kollagén?

A kollagén veszélyei általában csekélyek, ha azt felelősen és megfelelő forrásból használjuk, illetve mellékhatásai többnyire enyhék és ritkák. A kollagén terhesség vagy szoptatás alatt történő alkalmazása alapvetően nem ellenjavallt, de mindenképp szükséges az orvossal és dietetikussal való konzultáció, bármilyen étrend-kiegészítő alkalmazása esetén, különösen ezekben az érzékeny időszakokban.

A döntés tehát a kezedben van: tájékozódj, válassz minőségi terméket és figyelj a tested jelzéseire!

Források:

https://www.mdpi.com/2072-6643/15/6/1332

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33742704/

 https://www.parents.com/can-i-take-collagen-while-breastfeeding-8655405

https://www.healthline.com/nutrition/collagen

Tartalomhoz tartozó címkék: Kollagének Tények és érdekességek

Keresés